Iako star 4 godine, ovaj telefon i dalje iznenađuje skrivenim funkcijama

Nije tajna da Aple svakim novim telefonom iPhone potisne prethodni, međutim, jedan model ne samo da je i dalje aktuelan, već se slobodno može reći da je zaslužio epitet “kultni”. 

U pitanju je iPhone 11 Pro, telefon koji je izašao u septembru 2019, a sudeći po komentarima sa YouTube, i dalje je pametna investicija kada su mobilni telefoni u pitanju. 

Šta ovaj telefon i dalje čini toliko primamljivim za korisnike, osim toga što mu je cena drastično niža u odnosu na novije modele? 

iPhone 11 Pro#1 Control/notification center

Svima nam se desilo da nam je hitno potrebna neka funkcionalnost na telefonu, na primer, da stavimo telefon na airplane mode ili da uključimo “lampu”, a ne možemo u sekundi da pronađemo tu opciju. Kod jedanaestice (a i novijih modela, logično) tu je Control center – pregled glavnih funkcionalnosti kao što su: airplane mode, bluetooth, silent, digitron, lampa… 

Control centru pristupate tako što dodirnete gornji desni deo ekrana i povučete nadole. Još jedna sjajna stvar je da možete sami odrediti koje funkcionalnosti će se naći u Control centru, te tako dodati opcije koje su vam najviše potrebne. 

Na sličan način možete pristupiti Notification centru i pogledati sve notifikacije: dodirnite srednji gornji deo ekrana i prikazaće vam se sva pristigla obaveštenja. 

#2 Dark mode

Ukoliko ste ljubitelj “tamnih displeja”, onda je Dark mode opcija koju treba da uključite (naročito ako dosta vremena provodite “na telefonu”). Jednostavno odete u “settings” (Podešavanja), odaberete opciju “display&brighteness” i zatim čekirate “dark mode” režim telefona. 

#3 Hej, Siri!

Iako se najpoznatiji virtuelni asistent na svetu odaziva kada mu se obratite, možete ga aktivirati i na vrlo jednostavniji način. Pritisnite i zadržite power button (dugme za uključivanje/isključivanje) i Siri će se aktivirati. 

Ukoliko se ne oslanjate na Siri, naša je preporuka da počnete to da radite, jer iPhonov asistent može umesto vas da šalje tekstualne poruke, pretražuje internet, postavlja podsetnike i alarme, upravlja kućnom tehnikom (koja podržava daljinsko upravljanje). 

#4 Snimanje ekrana

Kako drugačije objasniti mami/tetki/baki koja je tek otvorila profil na Instagramu kako se koristi ova platforma, nego kroz video snimak? (Jer svi znamo da od uživo objašnjavanja nema vajde, jer neće zapamtiti.)

Ovoj opciji brzo i lako možete pristupiti kroz Control center (pomenut u stavci broj 1). Odaberite “recording” ikonicu i možete početi sa snimanjem ekrana. Snimci se automatski skladište u vašoj galeriji fotografija i snimaka. 

#5 Zaključane beleške

Svako od nas ima podatke koji nisu “za svačije oči”,  recimo poput šifri za društvene mreže i slično, a najbolji način da ih držite na sigurnom mestu je kroz zaključane beleške. 

Postupak je vrlo jednostavan: kreirajte belešku, a zatim kliknite na srednju ikonicu u gornjem desnom uglu. Skrolujte nadole sve dok ne vidite opciju “lock note”, a zatim unesite šifru. 

Da li ste znali?

Ukoliko ste se odlučili za ovaj telefon, onda ste verovatno upućeni da mu je cena znatno pala (više nego duplo) u odnosu na vreme kada se pojavio. Međutim, postoji način da ga kupite po još povoljnijoj ceni, i to ako se odlučite za refurbished opciju, odnosno, telefon koji je kratko korišćen, a zatim poslat u fabriku na popravku i resetovanje, odakle se u gotovo novom stanju vraća u prodaju.

Ovakav telefon može se kupiti za manje od 300 evra i sve je više mladih, osvešćenih ljudi koji se odlučuju za ovu opciju, jer na prvom mestu štedi novac, a zatim i resurse koji se nemilice troše usled hiperekspanzije proizvodnje mobilnih telefona.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here