Izložba “All Pros, No Cons” Alekse Vitorovića

Prva samostalna izložba snapshot fotografija Alekse Vitorovića “All Pros, No Cons” u saradnji sa kustoskinjom Andreom Tešanović, na dokumentaran način beleži momente iz svakodnevnog života, smeštajući kontekst vremena u fokus posmatrača. Kroz izgradnju lične percepcije, autor prikazuje svet undergorund kulture, ističući vrednosne stavove pripadnika različitih potkulturalnih ideologija. Marginalizovani koncept antisistemskog društva izmešta racio iz okvira fundamentalne recepcije posmatrača i na taj način uvodi u svet ideološki diferenciranih stavova, modela ponašanja i načina života.

Dokumentovanjem potkulturalnih odlika (kao što su pank i kvir ideologija, tehno žurke, vožnja skejtborda i insistiranje na korišćenju opijata), autor podstiče autentičnost novog – redefinisanog njuejdžizma, koji regresivno deluje na kontekst izvan mainstram-a. Na taj način umetnik ’portretiše’ estetiku generacije koja je odrastala u spektru antiglobalističkih normativa.

Izložba “All Pros, No Cons” predstavlja simulaciju sobe adolescenta, koji u vremenu lične katarze tokom odrastanja, dekonstruiše prostor i saživljava se sa kontekstnim decentriranog društvenog narativa.

Otvaranje u utorak, 2. aprila u 19 časova
Izložba traje do 14. aprila 2019.

Aleksa Vitorović (1994) je vizuelni umetnik i student na Fakultetu za medije i komunikacije. Živi i radi u Beogradu. Kao fotograf, profilisao se u dokumentarnom žanru oslanjajući se na tradiciju snepšot fotografije. Njegov rad pored fotografije podrazumeva film kao i eksperimente sa štampom. Izdao je foto fanzin Varikina 2018. godine, produciran na kućnom Xerox štampaču. Ko-izdao je HALI GALI Fanzin 2019. godine kao kustos. Trenutno radi na svom prvom kratkom filmu.

Andrea Tešanović (1992) je vizuelna umetnica sa usmerenjima u kreativnoj direkciji i kustoskom radu. Počela je da se bavi kustoskim radom na master studijama transdisciplinarne humanistike I teorije umetnosti. Kurirala je izložbu Instatution (Galerija Pro3or, 2017) koja se bazira se na mapiranju tendencije digitalnih radova da ulaze u konvencionalne izlagačke institucije. Ta izložba je bila integralni deo master rada na temu Digitalna kustoska ponašanja i egzibicionizam danas. Ko-izdala je HALI GALI Fanzin čiji je kustos. Zanima je kuriranje kao umetnički čin, kuriranje identiteta, kao i savremeno slikarstvo i fotografija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here