Kultura na dar – Gradsko jezero i Most na suvom, Zrenjanin

Projekat “Kultura na dar 2” doneo nam je 26 novih autorskih filmova u kategorijama: mesta, ljudi i događaji. petnaesti film koji vam predstavljamo u kategoriji „mesta“ je film o mostu na suvom i gradskom jezeru, Zrenjanin.

Grad Zrenjanin

Zrenjanin je najveći grad srpskog dela Banata i njegov je politički, privredni, kulturni i sportski centar. Zrenjanin je, po površini teritorije koja mu administrativno pripada (1326 km2), najveći grad u Autonomnoj pokrajini Vojvodini i drugi u Republici Srbiji, a u njemu živi oko 140 hiljada stanovnika i više od 20 nacija. Razvija se s tradicijom dugom gotovo sedam vekova, jer se kao naselje pod imenom Bečkerek po prvi put u istorijskim spisima pominje još 1326. godine.

Dolazeći u Zrenjanin dolazite u grad multikulturalnosti, multikonfesionalnosti i međunacionalne tolerancije, dolazite u grad kulture, umetnosti, sporta, u grad mostova, grad mladih i grad snažnog privrednog zamaha. Zrenjanin se može prepoznati po horovima svetskog renomea, Narodnom muzeju ili Istorijskom arhivu, najboljima u Srbiji u 2007. godini, ali i po sportskim imenima Dejana Bodiroge, Snežane Perić, braće Grbić, Ivana Lenđera, Ivane Španović ili Maje Ognjenović. Može se prepoznati i po vrhunskim predstavama lutkarskog pozorišta, sazivima likovne kolonije akvarela, ali i brojnim kulturnim događanjima tokom tradicionalne turističko-privredne manifestacije „Dani piva“, koja se poslednje nedelje avgusta održava već 23 godine.

Na raskršću značajnih kopnenih i vodenih puteva, udaljen 50 kilometara od Novog Sada, 75 od Beograda i 50 od granice sa Evropskom unijom (Rumunija), Zrenjanin je danas otvoren grad, spreman za prihvatanje novih ideja, načina poslovnog razmišljanja ili razvoja novih tehnologija. Zrenjanin je i grad tradicionalnog gostoprimstva i mogućnosti za prijatan odmor u svom okruženju.

Most na suvom

Most na suvom je most u Zrenjaninu, ispod koga je nekada tekao rukavac Begeja, koji zatrpan 1985. godine, tako da danas ispod njega ne postoji vodena površina. Most je izgrađen 1962. godine po projektu inženjera Rade Janjatova, kao viseći most. Namena mu je bila da poveže centar Zrenjanina sa gradskim kvartom Mala Amerika.

Gradske vlasti 1985. godine odlučuju da zatrpaju rukavac Begeja na kojem se most nalazi, i od njega naprave tri jezera. Nasip između dva jezera izgrađen je tačno na mestu mosta. Tako je 23 godine posle izgradnje, most izgubio svoju namenu. Most na suvom i dalje stoji, iako zarđao i u lošem stanju. Gradske vlasti planiraju da most sruše, jer više ne služi nameni a i zbog bezbednosnih razloga. Neki građani smatraju da je Most na suvom postao ironični simbol Zrenjanina i da ne bi trebao da bude srušen, kao jedini most na svetu koji je na suvom.

Gradsko jezero

Područje Zrenjanina je jedno od najgušćih rečnih i kanalskih čvorišta u Evropi. Pored rečnih tokova u gradu se nalazi više prirodnih i veštačkih akumulacija – jezera i bara. Jezerski sistem u centru Zrenjanina, nazvan „Begejska petlja“ čine tri mala jezera nastala pregrađivanjem Begeja.

Pogledajte kratki film autorke Lee Kockar, koji govori upravo o ovim Zrenjanjskim lepotama: mostu na suvom i gradskom jezeru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here