SVEDOČANSTVA PROŠLOSTI: Retke istorijske fotografije

Predstavljamo vam neke veoma retke istorijske fotografije koje će vam pružiti dodatne informacije o dobro poznatim događajima i ličnostima.

Mladi Vinston Čerčil, 1895. godina – Britanska javnost danas smatra Čerčila za najsposobnijeg državnika u istoriji njihove države. Kao premijer spasao je Britaniju gotovo izvesnog poraza u Drugom svetskom ratu. Nakon sukoba, napisao je i memoare za koje je dobio Nobelovu nagradu. Njegova majka, Dženi Džerom bila je ljubavnica srpskog kralja Milana Obrenovića.

Radni sto Alberta Ajnštajna, fotografisan nekoliko časova nakon njegove smrti, 1955. godina – Ajnštajn je preminuo u bolnici, usred posledica srčanog udara, a njegov kabinet ovekovečio je fotograf magazina „Life“ Ralf Mors. Mors se poslužio lukavstvom kako bi stigao do kabineta profesora Ajnštajna, pa je tako potplatio domara fakulteta sa litrom viskija i zabeležio izgled radnog stola naučne ikone 20. veka.

Spisak za kupovinu Mikelanđela Buonarotija – Renesansni umetnik bio je okružen mahom nepismenim slugama, stoga je bio primoran da im nacrta šta želi da mu kupe.

Lobanje bizona, SAD, oko 1870. godine – Vlada SAD dozvoljavala je izlovljavanje bizona iz nekoliko razloga. Lov na bizone bio je ekonomski veoma isplativ s obzirom na veliku potražnju za krznom ovih životinja, a s druge strane meso bizona činilo je osnovni izvor hrane mnogih indijanskih plemena. Plan vlade bio je da na ovaj način izgladni i umiri domoroce. Lov na bizone bio je toliko obiman da je ova vrsta dovedena praktično na ivicu opstanka. Od više desetina miliona koliko ih je živelo pre masovnog naseljavanja belih ljudi, sada je ostalo nekoliko hiljada koji žive u specijalnim rezervatima prirode.

Henri Ford prima nacistički orden, 1938. godina – Nije nikakva tajna da je američki milijarder bio veliki simpatizer nacističkog režima. U predratnim godinama, Ford je čak i finansijski pomagao Hitlerovu Nemačku. Na fotografiji, pionir automobilizma prima najviši nacistički orden na svoj 75. rođendan.

Devet kraljeva, 1910. godina – Na sahrani engleskog kralja Edvarda VIII u Londonu 1910. godine fotografisani su kraljevi devet evropskih država. Stoje, sa leva na desno: vladar Norveške kralj Hakon VII, bugarski monarh Ferdinand, kralj Portugala Manuel, vladar Grčke Jorgos I, nemački car Vilhelm II i kralj Belgije Albert I. Sede, takođe sa leva na desno: kralj Španije Alfonso XIII, britanski monarh Džordž V i sizeren Danske Frederik VIII. Od devet predstavljenih država na fotografiji, pet su i dalje monarhije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here